Petra - wakacje już od 2339 zł

Na wakacje: Petra, Jordania

Przewodnik turystyczny: Jordania/ Jordania Południowa/ Region Ma'an/ Petra

Częściowe zachmurzenie
16°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
7%
Ciśnienie:
1013 hPa
Wiatr:
19 km/h215°
Najbardziej rozpoznawalny zabytek Jordanii – „czerwone skalne miasto” pozostawione przez Nabadejczyków. Miasto znajduje się w górach Dżebel Harun w skalnej kotlinie Wadi Musa, na południu kraju. Było tu skrzyżowanie dróg handlowych, dzięki czemu Petra szybko stała się centrum handlowym, jednak po zmianie traktów handlowych w okresie następnego królestwa, miasto podupadło i zostało zapomniane. Dla współczesnego świata zostało odkryte dopiero na początku XIX wieku. Najcenniejszym zabytkiem Petry jest Khazne al-Firaun – Skarbiec. Poza tym w mieście można zobaczyć teatr, świątynię, grobowce (zachwycają zwłaszcza te władców).

Geografia i przyroda

Petra zwane „Różowym miastem” leży w południowo- zachodniej Jordanii. Położona jest na terenach wyżynnych oraz półpustynnych, wśród skał. Do tego urokliwego miasta, wykutego w skale prowadzi jedna wąska droga – wąwóz As-Sik. 6 grudnia 1985 roku Petra została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Historia

Starożytne miasto Petra, zostało wybudowane przez plemię Nabatejczyków, którzy w masowych skałach wyciosali świątynie, pałace, domy, grobowce oraz teatr. Następnie od III w. p.n.e., miasto dzięki swojej doskonałej lokalizacji, stało się ważnym węzłem komunikacyjnym oraz handlowym. Wówczas głównym zadaniem mieszkańców Petry było zaopatrywanie karawany w wodę i niezbędne środki. Nakładali oni również na kupców opłaty za handel towarami tj.: srebrem, mirrą, żelazem, złotem, kością słoniową oraz kadzidłem. Dzięki temu miasto doskonale się rozwijało, a coraz większa liczba ludności, chciała być mieszkańcami Petry. Walory tego regionu zostały szybko zauważone przez Rzymian, którzy w 106 roku n.e. uczynili z Petry rzymską prowincję zwaną Arabia Petrea. Jednak z czasem, po upadku Imperium Rzymskiego, kiedy zabrakło siły militarnej, miasto opustoszało, a wkrótce pamięć o nim zaginął.
Petra ponownie została odkryta w 1812 roku przez Johann Barckhadt, któremu udało się wejść do doliny, która strzeżona była przez lokalnych Beduinów. Dopiero w 1929 roku na tereny wkroczyli archeolodzy, a w 1958 odkopano centralną część miasta.

Atrakcje

 • Khazneh – zwana inaczej “Skarbcem Faraona”, piętrowa, wykuta w skale budowla, która powstała ok. I-II wieku n.e. Prawdopodobnie była ona grobowcem, któregoś z władców Petry.
 • Deir, czyli „Klasztor” – budowla, kształtem przypominająca Khazneh, powstała w okresie panowania ostatniego króla nabatejskiego. W czasach Bizancjum, była ona klasztorem chrześcijaństwa.
 • Pałac Córki Faraona lub świątynia Duszary – budowla wzniesiona w drugiej połowie I w. p.n.e., została ona wybudowana z piaskowca.
 • Grobowiec Sekstusa Florentinusa – rzymskiego namiestnika prowincji, którego pochowano w 129 r. n.e.
 • Wielki zespół Grobowców Królewskich – byli w nim chowani władcy Petry oraz członkowie rodziny królewskiej. W skład grobowców wchodzi: „Grób Urny”, „Grób Jedwabny”. „Grób Koryncki” oraz „Grób Pałacowy”.
 • Antyczny teatr – jeden z największych obiektów w Petrze, wybudowano go w I w. n.e. Mieścił on od 6 do 10 tysięcy widzów.

W okolicy

 • Asz – Szaubak – miejscowość, w której warto zwiedzić zamek krzyżowców- Chateau Mons Realis.
 • Wadi Musa – najbliżej położone miasto od Petry, znajduje się tutaj wiele hoteli i restauracji.

Informacje praktyczne

 • Waluty – 1 dinar jordański (JD)
 • Wizy – Obywatele RP mają obowiązek posiadania wiz na przelot i pobyt. Wizę taką można kupić na międzynarodowych przejściach, opłata za nią wynosi około 14 USD.
 • Stolica – Amman
 • Czas – GMT +2.00
 • Język urzędowy – arabski
 • Ubiór – – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć na sobie długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.
Petra, Jordania - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  18°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  7%
  wilgotność:
  35%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1013hPa
  wiatr:
  228°   17 km/h
  wsch. słońca:
  06:32
  zach. słońca:
  17:10
 • Częściowe zachmurzenie
  min.3°C max.12°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  281°   17 km/h
  wsch. słońca:
  06:31
  zach. słońca:
  17:11
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.-2°C max.8°C
  opady:
  0.5 mm
  wiatr:
  264°   21 km/h
  wsch. słońca:
  06:31
  zach. słońca:
  17:12
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.3°C max.11°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  274°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:30
  zach. słońca:
  17:13
 • Słonecznie
  min.3°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  185°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:30
  zach. słońca:
  17:14

Petra - klimat w Jordania